ÜMRANİYE EKSPRES
Anasayfa | Hakkımızda | İletişim | Künye | Haber Ara | Anketler | Sitene Ekle

YAYIN GRUPLARIMIZ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANKET

Ümraniye'de Yaşamaktan Memnun Musunuz?
Tüm Anketler

Ümraniy'de Osmanlıca Sertifika Töreni

Ümraniy'de Osmanlıca Türkçesi Sertifika Töreni yapıldı.

Kategori  Kategori : Kültür / Sanat
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1686
Tarih  Tarih : 07 Mart 2013 20:29

11 Punto 13 Punto 15 Punto 17 Punto

Hayrat Vakfı ile M.E.B. Hayat Boyu Öğrenme genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği, Mayıs 2012  tarihinden itibaren, Ümraniye’de iki dönemde toplam 1753 kişi kurslara başvurdu.

2 Mart 2013 tarihinde Ümraniye Belediyesi Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sertifika töreni ile kurslara devam edip başarılı olan 253 kursiyer, sertifikalarını aldı. Sertifika törenine, Belediye Başkanı Adına Başkan Yard. Mesut ÖZDEMİR, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saadettin Gül, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Fikret Başak, Hayrat Vakfı Yetkilileri, Okul Müdürleri, Kurum Müdürleri, öğretmenler, çok sayıda davetliler ve kursiyerler katıldı.

Açılış konuşmasını Hayrat Vakfı Koordinatörü Yusuf Irmak yaptı. Irmak; Hayrat Vakfı’nın 1974’de İstanbul Küçükçekmece’de kurulduğunu hatırlatarak, “kuruluşundan bugüne kadar pek çok alanda kültürel faaliyet yapmıştır. Milli ve Manevi değerlerimizi yayma, yaşatma ve imar etme gayesiyle hareket eden Hayrat Vakfı; yerel, ulusal ve uluslararası alanda kuruluş amacı doğrultusunda faaliyetlerini yürütmektedir. Bunların en önemlilerinden birisi de Osmanlıca öğretim çalışmalarıdır. Bu çalışmaları tarihi bir mesuliyet olarak gören vakfımız; Şanlı geçmişimiz ile günümüz gençliği arasında köprü vazifesini üstlenmiştir” dedi.

Yusuf Irmak konuşmasına şöyle devam etti; “Osmanlıca; ecdadımızın yüzyıllar boyunca geliştirdikleri özgün bir dildir. Hem Arapçadan, hem Farsçadan faydalanmış ama ikisi de olmamıştır. Gelecekle geçmiş arasındaki Köprüyü sağlam kurabilmenin yolu, Osmanlı Türkçesini okuyup anlayabilmekten geçmektedir.  Şu halde, günümüz gençliğinin hissesine, dedelerinin birkaç bin sene önceki kültür mirasını, rahatlıkla okuyup anlayabilen diğer milletlere imrenmek mi düşüyor? Neden biz de kendi çocuğumuza, araştırdığı herhangi bir mevzuda, ecdadının birikimine birinci elden uzanabilme imkânını tanımayalım? Üzüntüyle belirtelim ki, batılı araştırmacıların hem konuşma dili cihetiyle Türkçeyi, hem de bir yazı dili olan Osmanlı Türkçesini öğrenerek yaptıkları derli toplu araştırmalardan, bugün Osmanlının torunlarından ancak İngilizce bilenler istifade edebilirken, bilimsel çevirileri yapılan, bu yabancı kaynaklar da, ne gariptir ki, bir sokak ötedeki kendi milli kütüphanelerimizi referans göstermektedir.

Osmanlıcayı öğrenmek zor mudur? Osmanlıca elbette zor değildir. Osmanlıca, üniversite dersliklerine mahkûm olmaktan kurtulmuş, M. E. B Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Hayrat Vakfı arasında imzalanan protokol gereği tüm Türkiye’de bütün Halk Eğitim Merkezleri noktalarında tamamen gönüllü öğretmenler marifetiyle halkla buluşmuştur.

Osmanlıcanın kesinlikle çok kolay olduğunu, kurslara katılanlar bu millete gösterecektir. Edebiyat, tarih, sosyoloji kürsüleri ile ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilerimiz ve yarının her branştan genç, araştırmacı ilim adamları, bu faaliyetlerden aldıkları güç ve enerji ile tarih ve kültürümüzle bağın kurulması için çok daha ciddi çalışmalara imza atacaklardır. Osmanlıca öğrenmek, her şeyden önce bir gönül meselesidir. Adı geçen protokol çerçevesinde yapılacak bu kursları, severek, merakla ve anlayarak takip edebilirsek bugüne kadar çok da yakın olamadığımız eşsiz bir kültürün, tanıdıkça daha da hayranlık uyandıran derinliklerine rahatlıkla ulaşacağız inşallah” dedi.

Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Saadettin GÜL, “Osmanlıcanın önemini ve Osmanlıca kurslarının başladığı günden bugüne kadar geçirdiği süreci anlattı. Bu kurslarla Hayrat Vakfı’nın kültürümüze ne kadar büyük bir hizmet verdiğini ifade ederek, Ümraniye’deki kursiyer sayısının Türkiye Geneline göre çok iyi sayı olduğunu dile getirdi.Kurslarda başarılı olan kursiyerleri tebrik etti.

Ümraniye Belediye Başkan Yrd. Mesut ÖZDEMİR; Hayrat Vakfı’nın Türkiye genelinde bütün halk eğitim merkezlerinde verilen bu kurslarla 54000 kişiye sertifika vermekle çok büyük bir iş başardığını ifade ederek, tebrik etti. Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz fermanını ölçü alan bir millet olarak günümüzde yetişkin eğitiminin önemli olduğunu, yediden yetmişe eğitimin devam etmesi gerektiğini, okul hayatının bitmesiyle öğrenim hayatının bitmemesi gerektiğini dile getirdi. Dilin, kültürün en önemli faktörü olduğunu vurguladıktan sonra, günümüzde milletimiz üzerinde oynanan bir oyun dâhilinde kültür başkalaştırılmasının yapıldığının, herkesin bildiği bir gerçek olduğunu söyledi.

Türkiye genelindeki kursiyer sayısı 54.000, Ümraniye’de Kurslara kayıt olan kursiyer sayısı 2 dönemde 1753 kişi katıldı. Bu dönemde 253 kişi sertifika almaya hakkazandı.

Ümraniye’de bu dönem 4 sınıf Osmanlıcada kolay metinler, 2 sınıf da Osmanlı Türkçesi imlası açıldı. Yeni dönem kurs kayıtları 15 Marttan itibaren başlayacak.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Oğuzhan K. Oğuzhan K.
Ümraniye Mesire Alanı ve Bayanların İğrençliği

FACEBOOK FAN SAYFASI

SON DAKİKA HABERLERİ

HAVA DURUMU

TAKVİM

GOOGLE ARAMA


LİNKLER

 
İstanbul Seks Shop
Nokta Sex Shop
Yakamoz Eczane
Yakamoz Sex Shop
Viga Geciktirici Spreyleri
Atesli Sex Shop
Seks Shop Kadikoy
Mecidiyekoy Seks Shop
Realistik Penis Shop
Karadeniz Birlik Yoresel Urunler
Giresun Yoresel Urunler
Gorele Yoresel Urunler
Kaligrafi Yazi Sanati
Web Tasarim Istanbul
Ünal Dijital
Orjinal Xerox Toner Kartus
Ünal Toner Merkezi
Cep Telefonu Bataryalari

UmraniyeEkspres.Com - Copyright © 2010
Ümraniye Ekspres'te yayınlanan hiç bir haber, fotoğraf ve yazı yazılı izin olmadığı sürece kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.
Teknik Destek & Web Tasarım:
Altyapı: Mydesign
Mail: info@umraniyeekspres.com